Telefon
+420 722 264 710
Pracovní doba
Po-Pá 8:00-17:00 hod
Máte nainstalovanou fotovoltaiku případně o ní v nejbližší době uvažujete a stále máte obavy z jejího spolehlivého fungování? Případně jste slyšeli „zaručené zprávy“ o jejím špatném a riskantním fungování? Pak máme pro Vás přehled několika nejčastějších obav a dotazů od zákazníků, se kterými se téměř denně setkáváme a které bychom na základě dlouholetých zkušeností rozptýlili.
Zvýšené riziko požáru
Fotovoltaické systémy, pokud jsou správně navrženy, instalovány a udržovány, jsou velmi bezpečné. Jsou stejně bezpečné, jako všechny ostatní běžné spotřebiče v domácnosti. Zvýšené riziko požáru může způsobit nesprávná instalace, špatná údržba, použití nekvalitních komponent (panelů, měniče, baterií, jističů atd.) a vliv okolí – prostor kolem solárních panelů by měl být udržován čistý a volný a mělo by se zabránit zastínění některých panelů vegetací, což by mohlo vést k přetížení ostatních panelů. Pokud bude zákazník dodržovat doporučení seriózních instalačních firem a provádět pravidelné kontroly a revize, k žádnému zvýšenému riziku požáru nemůže dojít.
Poškození panelů v zimě
Nemusíte mít strach, že by náhlý sněhový poprašek mohl poškodit vaši solární elektrárnu. Sněhové vločky, mrazivá vlhkost, nebo mráz případně i kroupy na ní nezanechají žádné škody. Ačkoli se může zdát, že sněhem pokryté panely nevyrábí žádnou energii, ve skutečnosti jen čekají, až se sníh roztaví, aby mohly opět produkovat elektřinu. I v zimě tedy tato elektrárna generuje menší množství energie. V žádném případě neodstraňujete námrazu nebo sníh mechanicky pomocí smetáků nebo košťat. Díky hladkému povrchu panelů se sníh za slunečního svitu sám rychle odstraní.
Výpadky elektrického proudu
Často máte obavy, co se stane po výpadku dodávek elektřiny od distributora. Můžeme Vás ujistit, že na tuto situaci je elektrárna skvěle připravena a není vyžadována žádná aktivita ze strany uživatele. Právě nyní oceníte výhody fotovoltaiky jako záložního zdroje elektřiny. V závislosti na typu instalace a použitých baterií budete svítit a používat ostatní spotřebiče do 30 sekund po výpadku. Pokud je naistalována elektrárna v tzv. backup režimu, výpadek dodávky nepoznáte, dokonce ani nedojde k resetování počítačů a ostatních chytrých zařízení v domácnosti. Při delším nebo plánovaném výpadků dodávek se doporučuje odpojit velké spotřebiče jako elektrické trouby, varné desky, přímotopy případně bojlery, vše v závislosti na předpokládané době výpadku a s ohledem na kapacitu nainstalovaných bateií.
Zvýšený hluk z fotovoltaiky
Ti, kdo se kolem solární energetiky jen trochu pohybují, se možná budou stejně jako my zamýšlet nad původem tohoto oblíbeného tvrzení. Nicméně na něm není doslova ani špetka pravdy. Fotovoltaické panely samy o sobě jsou velmi tiché, a jediný zvuk, o kterém by se dalo uvažovat, je „tikání“ měniče způsobené mechanickými spínacími prvky. Navíc i toto tikání nepřekračuje 20 decibelů, což je tišší než šepot v místnosti. Nemusíte se obávat hluku ani u bateriového úložiště, které má obvykle velikost menší ledničky a je podobně „hlučné“. Navíc se pravděpodobně nenachází v kuchyni, takže není důvod k obavám.